"Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?" [Михайло Коцюбинський]
Натхненники анімаційного фільму «Лис Микита» - голова Товариства «Просвіта» Павло Мовчан і постановник Володимир Кметик дали інтерв'ю «Радіо Ера».
15 червня 2007 року голова Товариства «Просвіта» Павло Мовчан і директор товариства Фрески Володимир Кметик завітали в студію «Радіо Ера» і в прямому ефірі розповіли про створення анімаційного фільму «Лис Микита» за однойменним твором Івана Франка.
Павло Мовчан наголосив на присутності в фільмі національного матеріалу і фольклорних джерел. Відштовхуючись від мандрівного сюжету, Іван Франко створив фантастично наближену до нашого часу поему-казку. Це підтвердив 26-серійний фільм, виготовлений на замовлення Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.
«Це фільм і для дорослих, і для молодших, і для найменших, - розповів Павло Мовчан. Ми в очікування, що нас підтримають не тільки телевізійні канали, а й держава». А Володимир Кметик наприкінці розмови додав, що «на одному з центральних телеканалів» в серпні протягом трьох тижнів буде показано всі 26 серій «Лиса Микити» (ефір - близько 23-ї години). Телепрем'єра відбудеться в дні, коли святкуватиметься річниця дня народження Каменяра.
У фільмі звучить «мовне багатство, яке для нас нерозкрите», впевнений Павло Мовчан. Він вважає, що мова Івана Франка і галицький діалект ще не засвоєні як слід. Фільм є поверненням до мовних ресурсів, причому вони можуть особливо зацікавити наймолодшу аудиторію.
Володимир Кметик зізнався, що фільм створено саме завдяки «Просвіті» і особисто Павлові Мовчану. «Такий великий проект в Україні ніколи не виготовлявся» - додав він. Робота тривала рівно рік, у три зміни.
Серед подальших планів «Просвіти» - перевидання поеми-казки «Лис Микита» Івана Франка (з малюнками головного художника однойменного фільму Едуарда Кирича) та запуск у виробництво анімаційного фільму «Тарас Бульба».
Володимир Базилевський. Замінований рай
Мова: Українська Рік видання: 2018 Кіл-ть сторінок:...
Цей день в українській історії
1 грудня 1918
Народився Платон Майборода, український композитор, автор пісень («Білі каштани», «Пісня про рушник»), музики до кінофільмів.
1 грудня 1930
Народився Роман Федорів, український письменник.
1 грудня 1187
Пішов з життя Ярослав Осмомисл, галицький князь, оспіваний у «Слові о полку Ігоревім»
1 грудня 1986
Пішов з життя Юрій Тимошенко (Тарапунька), артист української естради.
1 грудня 1913
Народився Платон Воронько, український поет
1 грудня 1717
Народився Григорій Кониський, український письменник та церковний діяч.
1 грудня 1981
На Чорнобильській АЕС став до ладу 3-й енергоблок потужністю 1 млн кВт.
1 грудня 1990
У Києві розпочався установчий з'їзд Партії демократичного відродження України (згодом на її базі виникла Народно-демократична партія, а частина членів приєдналися до ПРП).
1 грудня 1595
За однією з гіпотез народився Богдан Зіновій Хмельницький, гетьман України.
1 грудня 1991
Більше 90 % відсотків з 32-х мільйонів громадян України, що 1 грудня 1991 року взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилось за незалежність своєї країни. Одночасно з референдумом проводились і вибори Президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, в недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосувало більше 61 % виборців. Демократична опозиція колишньому чільному функціонеру Компартії не змогла виробити єдиної виборчої стратегії, і найбільш реальний суперник
Юрій КИСЕЛЬОВ,
заступник голови Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, кандидат географічних наук
На Луганщині є кіл...
Світ досягає високого рівня добробуту, але чи зростає пропорційно його свобода? З часом ми дедалі більше схиляємося до висновку, що не гроші, а тільки духовн...
Â
Українці переконалися в необхідності контролювати владу і водночас пересвідчилися в тому, що це майже неможливо. Доведеться шукати вразливі больові т...
Видавництвом "СМОЛОСКИП" у 2007 році було видано книгу Олекси Тихого, в'язня сумління, якому не пощастило вийти живим з перевиховних таборів радянського період...