Рушiєм нацiонального є дух, а екзистенцiею духу є мова.
[Вiльгельм Гумбольт]

РЕКЛАМА

Останні новини

Написав Олексій 16-08-2015
2015-08-16-09-10-13Коли певною мовою перестають спілкуватися діти — це свідчить про серйозну загрозу...
Написав Анатолій Пікуль 04-09-2013
-revolution-ukraine- Багато хто з нас розуміє, що щось у нашій країні йде не так. Але не знає, як цьому...
Написав Ольга Пугач 06-11-2012
2012-11-13-14-03-20 Пам’яті Ростислава Івановича ДОЦЕНКА – письменника, перекладача,...
Написав КУЦЕНКО Григорій Петрович 26-10-2012
-75- 75 РОКІВ ТОМУ. 27 (13 за старим стилем) жовтня 1937 р. САНДАРМОХ...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
-lr Ретроспектива почнеться 26 квітня 2012 року Показ фільмів режисера Івана...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
2012-04-06-17-06-00 Незважаючи на поширене переконання «Кіно – вигадка, яка не впливає безпосередньо...
Написав Тарас Ковальський 28-03-2012
-c------- Сайт www.inthefog-movie.com розповідає про другий ігровий фільм режисера Сергія Лозниці,...
Написав Тарас Ковальський 15-03-2012
l-r---- 14 березня 2012 року (в середу) «Україна молода» опублікувала матеріал Валерія...
Написав Тарас Ковальський 27-02-2012
l-r- В лютому 2012 року в науковий обіг надійшла книга відомого мистецтвознавця Миколи...
Написав Ольга Пугач 26-02-2012
2012-02-26-20-02-44 Було це у перші роки відновлення української незалежності. У пошуках сонця та...
Написав Новинар 22-02-2012
q-140q- "Чардинін 140" – серія ретроспективних показів формату "німе кіно + жива музика", у...
Написав Тарас Ковальський 08-02-2012
stus-i-vinnychyna У свідомості багатьох Василь Стус народжений  і вихований Донеччиною, її...
Написав Новинар 06-02-2012
-q-q Запрошуємо на прем’єрний показ документального фільму Віталія...
Написав Ольга Пугач 04-02-2012
2012-02-04-18-36-25 Шановне товариство! Пропонуємо вам познайомитись з однією з багаточисельних...
Написав Новинар 03-04-2011
2011-12-08-16-15-05   В Україні про вердикт Венеціанської комісії щодо коаліційного...
Чому вчать народні казки? Друк e-mail
Написав Лебедь (mio) Михайло   
Вівторок, 03 серпня 2010, 13:39

alt„Солом’яний Бичок” (сучасна інтерпретація)

Господарство Діда з Бабою переживає фінансово-економічний колапс. Аби вийти з ситуації та чимось зайняти Бабку, Дід вводить на ринок новий продукт – бичка зі смоли та соломи. Спокусившись безплатністю смоли, місцеві мешканці лісу потрапляють у пастку до Діда. І той, погрожуючи насильницькою смертю, змушує звірів відчужувати майно третіх осіб. Коли бюджет господарства Діда з Бабою почав наповнюватись за рахунок пасивів, Солом’яного Бича списують, і він згодом розтає на сонці.

 
Третя окупація Друк e-mail
Написав Микола Сищенко   
Понеділок, 24 травня 2010, 19:29
Сучасна Україна, як держава, розпочала своє існування від 1648 року, після того, як спротив козаків польській окупації українських земель очолив Богдан Хмельницький.
Перша окупація України Росією продовжувалася від 1654 до 1917 року.
       Друга окупація України тією ж Росією продовжувалася від 1917 до 1991 року.
       Третя окупація України тією ж таки Росією розпочалася після обрання Президентом України 7 лютого 2010 року Віктора Януковича.
 
До 90-річчя заснування на Закарпатті товариства "Просвіта" Друк e-mail
Написав Павло Федака, голова крайового товариства "Просвіта", д-р. і. н   
П'ятниця, 14 травня 2010, 19:39

9 травня 1920 року належить до тих визначних дат в історії Закарпаття, з яких веде свій лік національно-культурне відродження закарпатської гілки русинів-українців і якою закладено міцний камінь у велику будову українського політичного, господарського і культурного життя краю у наступні 20 років.. Саме в цей день, о третій годині по обібі, у будинку комітатського управління в Ужгороді було продовжено установчі збори (29 квітня проведенню зборів перешкодили агресивно настроєні русофіли), на яких засновано товариство "Просвіта". Відкриваючи збори, д-р Юлій Бращайко сказав, що сила і воля народу завжди будуть за тими, хто опиратиметься на мову народу і його традиції. Щодо завдань товариства він зазначив: "Ми хочемо рідну мову, ту дитину народа, занедбану, худобну і обдерту чужинцями, обхарити, приодіти і вивести в люде, щоби она росла і нам помогла. Вас, високоповажні панове, прошу: помагайте нам у нашій тяжкій роботі піднести нашу Підкарпатську Русь просвітно, культурно і eкономічно, щоби наш рідний край обмінився в рай" .
 


Учасники  установчих  зборів товариства
Учасники установчих зборів товариства "Просвіта" перед будинком Ужанського комітату в Ужгороді 9 травня 1920 р.


Головою товариства обрано адвоката Юлія Бращайка, який незмінно очолював "Просвіту" до 1939 року. До управи (Головного Виділу) увійшли: о. Августин Волошин - директор Ужгородської учительської семінарії - заступник голови до кінця 1938 року, д-р Василь Гаджега - канонік капітули Мукачівської греко-католицької єпархії - незмінно до смерті у 1938 році, о. Віктор Желтвай - професор учительської семінарії, д-р Іван Панькевич - урядник шкільного реферату, професор ужгородської гімназії, Порфир Медвідь - голова Ужгородської сирітської семінарії, Мирон Стрипський - ужгородський піджупан, Микола Творидло - агроном, Августин Штефан - професор Ужгородської гімназії, д-р Микола Долинай - лікар, Степан Клочурак - редактор, Володимир Шуба - працівник Підкарпатського банку. Заступниками членів уряду стали: Михайло Полянський - учитель, Іван Чуляк - залізничний працівник, Андрій Товт - ґазда з Дравців, Павло Яцко - директор школи в Перечині, Йосип Бокшай - професор Ужгородської гімназії. Частина з названих людей пізніше відійшла від активної просвітянської праці, але їх достойно замінили такі визначні працівники на просвітянській ниві, як Михайло Бращайко, Федір Ревай, Володимир Бирчак, Василь Гренджа-Донський, Василь Климпуш, Олександр Маркуш, Лука Дем'ян, Іван Грига, Василь Лар, Павло Кукуруза, Михайло Новаківський, Іван Гриць, Антін Дівнич, Ілля Цьокан, Михайло Марущак, Дмитро Німчук, Роман Стахура, Дмитро Струк, Іван Романченко, Олекса Приходько та інші.
 
Головною метою діяльності товариства, як це зазначалось у його статуті, було "культурне і економічне піднесення підкарпатсько-руською народу, передусім виховання його в моральнім і патріотичнім дусі". З цією метою Головний Виділ створив ряд комісій, які мали забезпечувати роботу товариства у різних напрямках, зокрема організаційному, - для сприяння закладенню читалень, по спорудженню в Ужгороді Народного Дому "Просвіти", музейно-бібліотечну, видавничу, театральну, музичну, літературно-науковий відділ, у справі назв місцевостей Підкарпатської Русі. Комісії активно включилися в роботу товариства.

 
Почуй мене! Друк e-mail
Написав Юлія Бурковська   
Вівторок, 23 лютого 2010, 11:58

sajvo
Шановні книголюби і небайдужі городяне!

У зв"язку із загрозою зникнення з Хрещатика споконвічної книгарні  "Сяйво" поети-двотисячники вирішили почитати вірші просто неба, поруч з книгарнею.  Справа в тім, що провести    цю поетичну акцію в приміщення наразі неможливо: крамниця забарикадована, вікна наглухо заварено а біля входу, просто на тротуарі, легендарне "Сяйво" затуляють величезні вантажівки. Захопивши приміщення, працівникам книгарні не дали навіть одягтися і забрати особисті речі. Чим же тут зарадять вірші? Чи не наївно сподіватися, що від пронизливого хорея рейдери раптом розчуляться і стануть додержуватись законів України? Так, це наївно, але всі інші методи привернути увагу громадськості до цього свавілля не більш дієві: журналісту, що фотографував події, нові "мешканці" крамниці зламали палець, до іншого застосували газову атаку, міліція жодним чином не реагує на зухвале порушення закону, та навіть ДАІ "не помічає" оригінального методу паркування КРАЗів на тротуарах центральної столичної вулиці.  В нашій країні вже нема жодної телепрограми про книжки. На радіостанціях такі теж остаточно зникли. Нема ліку тим книгарням, що зачинили останнім часом, а їх приміщення застосували для більш комерційних цілей. "Сяйво" є не лише яткою з хорошим асортиментом книжок, не лише "книгарнею письменників", а й своєрідною "родимкою" Києва. Звісно, це не наша справа. Хай власники зі своїми юристами розбираються. Тільки незабаром замість книгарень виростуть нові МакДаки, бутіки з італійським одягом з-під Броварів, а разом з ними у нав"язаному контексті виросте і нове покоління, від якого, власне, залежить наше майбутнє. Отже, читаймо вірші! Не стій осторонь, просто прийди і подивись, щоб було зрозуміло –  ВСІ БАЧАТЬ. Середа, 24 лютого, 13-00. Акредитація:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду  - Юлія Бурковська, директор видавництва "Маузер" (0634979108) 

 

 http://burrkovska.sumno.com/post/pochuj-mene/

 
Звернення учасників „круглого столу" Друк e-mail
Написав Borys   
Середа, 07 жовтня 2009, 09:44

на тему: «Екологічні проблеми та «Червона книга України»: вчора, сьогодні, завтра»

 

5 жовтня 2009 р. в інформаційному агентстві „Укрінформ” Всеукраїнське товариство „Просвіта” ім. Тараса Шевченка за  участі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, відомих вчених, народних депутатів України, представників наукових інституцій та громадських організацій провели засідання «круглого столу» на тему: «Екологічні проблеми та «Червона книга України»: вчора, сьогодні, завтра», на якому прийнято звернення до Президента, Кабінету міністрів, міністерств і відомств України, громадських організацій.

Учасники «круглого столу» відзначають, що сьогодні Україна є однією з найбільш екологічно проблемних країн світу, але, на жаль, в Україні відсутня стратегія сталого розвитку природокористування.

Наше сьогодення характеризується складною екологічною ситуацією, надзвичайно низьким рівнем екологічної освіти і свідомості, надмірною експлуатацією природних ресурсів, забрудненням та накопиченням шкідливих відходів. Дана екологічна криза – результат соціальної діяльності, низького контролю за використанням природних ресурсів, тіньовою економікою та низьким рівнем економіки.

Важливою проблемою, яка вимагає нагального вирішення, є стан басейну Дніпра, з якого п'є воду близько 70% українців. У басейні ріки побудовано потужний територіально-виробничий комплекс, унаслідок чого 75% первісних природних ландшафтів повністю трансформовано. Поверхня басейну Дніпра на 60% розорана, на 5% урбанізована, на 10% зайнята системами осушення та зрошення, на 3% затоплена штучними водосховищами. Третина дніпровських берегів (майже 1000 км) зазнає руйнування внаслідок процесів ерозії, половина берегів водосховищ заболочена. Тому питання поліпшення стану басейну Дніпра є пріоритетним у роботі держави. Якщо уряд не вживатиме заходів, то вся Україна стане зоною глобальної екологічної катастрофи.

Стан природного довкілля України викликає серйозне занепокоєння і вимагає невідкладних систематичних зусиль, спрямованих насамперед, не на боротьбу з наслідками, а на усунення внутрішніх причин екологічних проблем.

Учасники «круглого столу» наголошують на необхідності поєднання зусиль держави, освітніх установ, закладів культури, громадськості у шанобливому ставленні до природи, землі та оточуючого нас живого світу, на важливості відновлення цілісності світосприйняття людини і зокрема на необхідності зміни ставлення з «агресивного споживача» на «відповідального управителя» дарів природи.

 

Необхідно визнати, що об’єднання зусиль наукових і освітянських установ, закладів культури та мистецтва, державних і громадських організацій, а також церков, є сьогодні надзвичайно актуальним і важливим при вирішенні місцевих, регіональних, національних і глобальних проблем збереження природи та забезпечення безпеки людства.

Виникла необхідність створення постійно діючої робочої групи для розробки програми співпраці держави та громадських організацій і церковних інституцій, виховання високої духовності, моральності та екологічної культури громадян.

 

Уряду України:

1. Необхідно вдосконалити національну екологічну політику, забезпечити виконання Закону України „Про охорону навколишнього середовища” щодо гарантій екологічних прав громадян, підвищення екологічної культури, поліпшення освітньої та просвітницької роботи серед населення.

2. На виконання Указу Президента про створення Академії екологічних наук України видати відповідні урядові постанови для прискорення її функціонування, передовсім передбачити фінансове забезпечення.

3. Прискорити створення природно-охоронних зон, щоб запобігти подальшому розбазарюванню землі, лісів та водоймищ, яким через варварські методи господарювання вже надано непоправного лиха.

            4. Затвердити і профінансувати на державному рівні розглянуту на засіданні президії НАН України комплексну програму дослідження глобальних змін клімату і їхніх можливих наслідків, а також розробку заходів для запобігання цим наслідкам. Передбачити проведення комплексних досліджень із використанням новітніх методів і наукових досягнень використання космічних та аерофотознімків для формування баз даних у підготовці нових атласів, екологічних експертиз, розробки різних проектів та прогнозів, планування розвитку регіонів.

            5. Забезпечити розроблення та впровадження новітніх наукових, екологічно безпечних технологій виробництва (ресурсо- та енергозберігаючих, маловідходних і безвідходних). Зупинити нищення парків і скверів у містах, відновити природні ландшафти.

 

Міністерству освіти і науки України

                        Впровадити до навчальних процесів шкіл і ВНЗ програму екологічної етики та естетики, конкретних практичних порад оптимізації впливу на довкілля у повсякденному житті й діяльності кожної людини.

                         

             Міністерству охорони навколишнього природного середовища:

             1.Удосконалити контроль за дотриманням екологічних нормативів та посилити відповідальність за їх порушення, гармонізувати вітчизняні технологічні та екологічні стандарти з міжнародними стандартами та нормами, запровадити екологічне маркування товарів українського виробництва та тих, що ввозяться в Україну, заборонити ввезення в Україну товарів широкого вжитку та іграшок низької якості виробництва із країн, де не дотримано норм екологічної безпеки.

2. Розмістити в Інтернеті електронний варіант «Червоної книги України».

3. Розробити проект  регіональних видань „Червоної книги України” із залученням обласних державних адміністрацій для видання їх в кожній області.

4. Увійти з пропозицією до Уряду України про заснування Державної премії в галузі екології.

 

            ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка:

            1. Активізувати просвітницьку роботу по вихованню екологічної культури щодо дотримання законодавства, контролю за дотриманням екологічних нормативів і посилення відповідальності за їх порушення, виховання екологічної культури, особливо серед молоді, популяризації «Червоної книги України».

            2. Видати мультимедійний компакт-диск «Червона книга України» для дітей та юнацтва.

            3. Газеті «Слово Просвіти» вести постійну рубрику із проблем екологічного виховання населення.

 

 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>

Сторінка 3 з 15

Просвітянські видання

Василь Чепурний

Акурайку

Категорія: Просвітянські видання

Максим Рильський, Максим Рильський

Життя духовного основа

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Солтановська, Ніна Солтановська

"Хто ми?"

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Вітушко, Ніна Вітушко

"Просвіта" - наша доля

Категорія: Просвітянські видання


Книги ВЦ "Просвіта"

Цей день в українській історії

25 липня 1942
В Київі німцями був вбитий під час спроби втечі із в’язниці Дмитро Мирон-Орлик

25 липня 1920
Формування Є. Петрушевичем у Відні закордонного уряду

25 липня 1687
Івана Мазепу було обрано гетьманом України

Переглянути всі події.

Авторські блоги

Друзі сайту

Всеукраїнська тижнева газета Сіверщина Молода Просвіта
МВарта Просвіта
НСПУ Портал Українців Одещини

©2007 - 2024 Вільний просвітянський портал "Просвітянин". Всі права захищено.
Дизайн розроблено Avis. Кооринатор сайту - Ольга Пугач. Адміністратор - Анатолій Пікуль
Hosted by OpenPortal
Вся інформація, що розміщена на сайті, взята з відкритих джерел.
[Vox.com.ua] 
Портал українця
feed-image RSS