Помилка
До 30-річчя самоспалення Олекси Гірника Друк
Богдана
Написав Богдана МОРОЗ   
П'ятниця, 25 січня 2008, 22:38

21 січня цього року до 30-річчя самоспалення Олекси Гірника відбулася прес-конференція на тему: „Хто готовий сьогодні спалити себе за Соборну Україну”.

Організаторами виступили голова ВУТ „Просвіта” ім. Т.Шевченка Павло Мовчан та голова спілки Олекси Гірника, голова підкомітету з етнополітики, депутат І та VІ скликань ВР України Юрій Гнаткевич. У прес-конференції мав взяти участь і син Олекси Гірника Євген Гірник, та в день жертовного самоспалення свого батька поїхав на його могилу, яка знаходиться на Чернечій горі в Каневі.

Чи знали ми про цей факт в історії ще кілька років тому. Ні, бо КДБ зробило все можливе щоб самоспалення Олекси Гірника залишилось поза історією.

Актуальність вчинку на сьогодні надзвичайна. Хтось може скаже, що це махровий націоналізм. Та чи можна було по інакшому донести ідею українсько- національного відродження, права на мову, на культуру, на освіту? Олекса Гірник найбільший наголос робив якраз на мовному аспекті. Він виступав проти підневольного стану українців, зросійщення України.

Олекса Гірник народився у Калуші, пройшов вишкіл як просвітянин у молодіжній організації. Був переслідуваним і репресованим. Створив міцну сімю яка згодом навіть і гадки не мала про саможертовний вчинок сина, чоловіка, батька.

Своїм рідним на Водохреща 1978 року залишив записку, в якій повідомляв, що їде до родичів на Львівщину. Насправді ж вирушив до Києва, зайшов до Києво-Печерської Лаври та Софіївського Собору, довго молився. Олекса Гірник заздалегідь готувався до жертовного кроку. Попередньо написав власноруч понад тисячу листівок, основним змістом яких був протест тогочасному режиму. Приїхавши до Канева розкидав листівки по всій Чернечій горі. 21 січня 1978 року він облив себе бензином та підпалив.

Багато хто осуджує такий вчинок. Та у цьому самоспаленні була логіка, бо лише через такий спосіб можна було протестувати в Радянському Союзі.

Посмертно Олексі Гірнику лише Президентом Віктором Ющенком 2007 року було присвоєно звання Героя України.

Метою прес-конференції було закликання до саможертовної щоденної праці на благо України, а також героїзації сили духу, яка викарбувалась золотими літерами в історії України іменами Героїв Крут, вояків легендарної Української Повстанської Армії.

На виконання його заповітів свідомі депутати Верховної Ради будуть робити все для того, щоб культурні, інформаційні, мовні питання були обєднуючими, а не деструктивними.

На часі готується пропозиція до Президента України щодо встановлення офіційного Дня жертовності 21 січня.

Прес-конференцію висвітлювали такі засоби масової інформації і телеканали: „1+1”, ІСТV, ІНТЕР, 5 КАНАЛ, „Тоніс”, НТН, українське радіо, інформаційні агентства „Укрінформ”, „Інтерфакс”, „УНІАН”, журналісти з „Молодь України”, „Обозреватель”, „Слово Просвіти”, „Молодіжний листок”, „Молодь Херсонщини”.