О.О. Потебня (1835-1891) - росiйський та український мовознавець iз свiтовим iменем, автор, зокрема, славетної чотиритомної працi "Из записок по русской грамматике" - стверджував: "Без знання її [української мови] українськi устремлiння виявляться збудованими на пiску".

РЕКЛАМА

Останні новини

Написав Олексій 16-08-2015
2015-08-16-09-10-13Коли певною мовою перестають спілкуватися діти — це свідчить про серйозну загрозу...
Написав Анатолій Пікуль 04-09-2013
-revolution-ukraine- Багато хто з нас розуміє, що щось у нашій країні йде не так. Але не знає, як цьому...
Написав Ольга Пугач 06-11-2012
2012-11-13-14-03-20 Пам’яті Ростислава Івановича ДОЦЕНКА – письменника, перекладача,...
Написав КУЦЕНКО Григорій Петрович 26-10-2012
-75- 75 РОКІВ ТОМУ. 27 (13 за старим стилем) жовтня 1937 р. САНДАРМОХ...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
-lr Ретроспектива почнеться 26 квітня 2012 року Показ фільмів режисера Івана...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
2012-04-06-17-06-00 Незважаючи на поширене переконання «Кіно – вигадка, яка не впливає безпосередньо...
Написав Тарас Ковальський 28-03-2012
-c------- Сайт www.inthefog-movie.com розповідає про другий ігровий фільм режисера Сергія Лозниці,...
Написав Тарас Ковальський 15-03-2012
l-r---- 14 березня 2012 року (в середу) «Україна молода» опублікувала матеріал Валерія...
Написав Тарас Ковальський 27-02-2012
l-r- В лютому 2012 року в науковий обіг надійшла книга відомого мистецтвознавця Миколи...
Написав Ольга Пугач 26-02-2012
2012-02-26-20-02-44 Було це у перші роки відновлення української незалежності. У пошуках сонця та...
Написав Новинар 22-02-2012
q-140q- "Чардинін 140" – серія ретроспективних показів формату "німе кіно + жива музика", у...
Написав Тарас Ковальський 08-02-2012
stus-i-vinnychyna У свідомості багатьох Василь Стус народжений  і вихований Донеччиною, її...
Написав Новинар 06-02-2012
-q-q Запрошуємо на прем’єрний показ документального фільму Віталія...
Написав Ольга Пугач 04-02-2012
2012-02-04-18-36-25 Шановне товариство! Пропонуємо вам познайомитись з однією з багаточисельних...
Написав Новинар 03-04-2011
2011-12-08-16-15-05   В Україні про вердикт Венеціанської комісії щодо коаліційного...
ВІД СЛІВ — ДО ДІЛА Друк e-mail
Написав Оксана   
П'ятниця, 26 вересня 2008, 09:53
Питання мови, культури, духовності, національної пам’яті, здоров’я нації  основні в діяльності ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка. Їм присвячуємо “круглі столи”, звертаємося із запитами та пропозиціями до влади тощо. На наші звернення нещодавно отримали відповіді з Державного комітету телебачення та радіомовлення України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерства культури і туризму України. Ці установи схвалюють діяльність “Просвіти”, поділяють її стурбованість ситуацією, яка склалася в національному інформаційному просторі, підтримують викладені у зверненнях пропозиції щодо зміцнення інформаційної безпеки України.
Більшість цих питань розглянули і на засіданні РНБО і визначили комплекс невідкладних заходів для того, щоб гарантувати інформаційну безпеку України. Серед них — підготовка проектів Доктрини інформаційної безпеки України та Концепції національної інформаційної політики; розроблення заходів щодо державної підтримки створення та розповсюдження теле- і радіопрограм вітчизняного виробництва; забезпечення належного фінансування з Державного бюджету України державних телерадіокомпаній та інформаційних агентств (для виконанння цих завдань потрібно 194 млн грн, нині витрачають 77 млн грн); впровадження цифрового радіомовлення, насамперед у прикордонних областях та АР Крим.
Передбачено поступове збільшення обсягів українськомовних програм і програм власного виробництва та підготовлених або перекладених українською мовою від загальних обсягів мовлення: з 1 вересня 2009 року — не менше 80  %; з 1 вересня 2010 року — не менше 85  %.
Держкомтелерадіо вживає заходів для створення російськомовної редакції Всесвітньої служби “Радіо Україна” і забезпечення мовлення на Росію.
Здійснюючи наглядові функції, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення аналізує дотримання телерадіоорганізаціями Закону України “Про телебачення і радіомовлення” ст. 9, ч. 1. Ця стаття визначає, що у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50  % має становити національний аудіовізуальний продукт або музичні твори українських авторів і виконавців. Але зазначений Закон не врегульовує частки українськомовного пісенного матеріалу, і це стримує розвиток та пропагування української культури.
Незабаром Національна рада планує затвердити положення про постійно діючу групу, яка має забезпечити моніторинг ефіру щодо мови, якою послуговуються компанії. Вважають, що доречно зарахувати до складу цієї групи представника ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка.
Поступово поліпшується ситуація з виробництвом національних фільмів. Так, 2007 року на потреби кіновиробництва з державного бюджету використано 57,5 млн грн, що дало можливість розпочати виробництво 70 фільмів.
Якщо мова оригіналу фільмів не українська, фільми транслюють лише за умови дублювання їх державною мовою, хоч створені до 1991 року можна не дублювати та не озвучувати, але з обов’язковим титруванням українською мовою.
У більшості реґіонів України дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади набули українськомовного статусу. Однак у АР Крим та східних реґіонах цьому процесу ще бракує динаміки.
Міністерство освіти і науки також проводить моніторинг проблем викладання дисциплін українською мовою у ВНЗ. За його результатами буде розроблено та затверджено план дій щодо запровадження викладання у ВНЗ українською мовою в повному обсязі.
Упродовж 2006—2007 рр. Держкомтелерадіо надав державну підтримку низці українськомовних друкованих періодичних видань для дітей і юнацтва (“Соняшник”, “Веселочка”, “Юний натураліст”, “Однокласник”, “Колосок”, “Світ молоді”, “12+”, “Казковий вечір”, “Долонька”, “Артклас”, “Вулик”). Це дало змогу збільшити наклади та поліпшити поліграфію. Підготовлено та подано на розгляд уряду проект розпорядження, щоб забезпечити системне поширення вітчизняної друкованої продукції на всій території країни суб’єктами видавничої справи всіх форм власності, сприяти встановленню відповідних нормативів книготорговельних послуг, відкриваючи нові книжкові магазини у селах та містах, стимулювати видання книжкової продукції та її розповсюдження відповідно до європейських стандартів тощо.
Статистичні дані надала “Книжкова палата ім. Івана Федорова”. За її даними, кількість назв газет, які виходять українською, — 1411, російською — 1176, кількість чисел відповідно — 65 310 і 55 068. Якщо поглянути на газетні кіоски у Києві, то важко повірити у такі цифри.
Втішає, що Міністерство культури і туризму, Міністерство освіти і науки, Держкомтелерадіо обіцяють здійснювати заходи, спрямовані на поліпшення мовної ситуації в Україні, вважаючи цю проблему першорядною.
Від Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи “Просвіта” отримала відповідь на звернення учасників “круглого столу” “Проблеми довкілля, екокультури та здоров’я нації”, засідання якого відбулося з нашої ініціативи. Комітет висловлює подяку за проведену роботу та змістовні висновки “круглого столу”, поділяє занепокоєння станом довкілля в Україні… А далі варто навести відповідь повністю: “Ми вважаємо, що вирішення багатьох проблем лежить в площині переходу України на засади сталого розвитку.
Сталий розвиток — це якісно інший тип розвитку, в основу якого поставлена гармонізація відносин людини та природи на основі інтеграції економічних, екологічних і соціальних завдань. Принципи формування адміністративних структур та процедур для забезпечення переходу до сталого розвитку, інтеграція цих принципів у секторальну політику, а саме в промислову, енергетичну, транспортну, аграрну та реґіональну політику є в даний час найбільш актуальними.
Комітет постійно працює в напрямі удосконалення природоохоронного законодавства та контролю за виконанням Рішень Комітету”. (Голова Комітету А. І. Семинога).
Зрозуміли? Отже, за наше довкілля можемо бути спокійні…

Матеріал підготувала
Надія КИР’ЯН
 

Просвітянські видання

Василь Чепурний

Акурайку

Категорія: Просвітянські видання

Максим Рильський, Максим Рильський

Життя духовного основа

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Солтановська, Ніна Солтановська

"Хто ми?"

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Вітушко, Ніна Вітушко

"Просвіта" - наша доля

Категорія: Просвітянські видання


Книги ВЦ "Просвіта"

Цей день в українській історії

18 квітня 1825
Помер український маляр-портретист Володимир Боровиковський

18 квітня 2007
Україна і Польща здобули право проведення Чемпіонату Європи з футболу 2012 року

18 квітня 1961
У Києві відбулася демонстрація проти закриття Андріївської церкви

18 квітня 1648
Богдан Хмельницький прибув у Запорізьку Січ із закликом до повстання проти шляхти

Переглянути всі події.

Авторські блоги

Друзі сайту

Всеукраїнська тижнева газета Сіверщина Молода Просвіта
МВарта Просвіта
НСПУ Портал Українців Одещини

Читайте також:

relatedArticles

©2007 - 2024 Вільний просвітянський портал "Просвітянин". Всі права захищено.
Дизайн розроблено Avis. Кооринатор сайту - Ольга Пугач. Адміністратор - Анатолій Пікуль
Hosted by OpenPortal
Вся інформація, що розміщена на сайті, взята з відкритих джерел.
[Vox.com.ua] 
Портал українця